Grzybica paznokci - zapobieganie

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, grzybica paznokci jest infekcją nie tylko wyjątkowo nieestetyczną, ale i uciążliwą. Dlatego warto zapobiegać jej występowaniu, a także nawrotom, gdy uda się wyleczyć tę dolegliwość. Choroba ma tendencję do atakowania dużego palca u stóp, przy zaniedbaniu problemu rozprzestrzenia się jednak na dalsze paznokcie.

Podstawową sprawą przy zapobieganiu grzybicy paznokci jest dbanie o higienę rąk i stóp, które najczęściej są atakowane. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na prawidłowe osuszanie stóp po umyciu, zwłaszcza przestrzeni między palcowych, gdzie najczęściej zaczyna się rozwijać grzybica stóp, mogąca doprowadzić do grzybicy paznokci. Duże znaczenie ma również prawidłowe obcinanie paznokci, ostrożne i nigdy blisko skóry. Kolejna sprawa, to wygodne, dopasowane do stopy obuwie, które nie może uciskać palców, narażając je na uszkodzenia, a w konsekwencji możliwość zainfekowania grzybami.

Grzyby doskonale się czują w warunkach ciepła i wilgoci, dlatego na pewno warto stosować dezodoranty zapobiegające nadmiernej potliwości i neutralizujące przy tym zapach potu. Dobrze jest używać dezodorantów zawierających aktywne składniki przeciwgrzybicze i antybakteryjne, które niszczą grzyby i bakterie odpowiedzialne za powstawanie brzydkiego zapachu. Przy dużej potliwości można stosować specjalne kremy chłodzące do wcierania w stopy i paznokcie, a także preparaty zapewniające suchość stóp, na przykład podczas uprawiania sportów.

Oczywiście nie należy również zapominać o takich podstawowych działaniach, jak używanie klapek basenowych w miejscach typu publiczne łaźnie, prysznice i baseny, a także o częstym praniu ręczników przeznaczonych do wycierania stóp. Przy profilaktyce grzybicy paznokci ważne jest też, by nie stosować wspólnie z innymi osobami tych samych środków czystości typu myjka, gąbka, ręcznik, a nawet cążki do paznokci. Również nie jest wskazane stosowanie pumeksu do stóp, który jest zwykle siedliskiem wszelkich bakterii. Znacznie bardziej wskazana jest tarka, która szybciej wysycha.

profilaktyka

Przeprowadzone statystyki pokazują, że co piąty Polak choruje na grzybicę paznokci. Infekcja jest bardzo groźna, a nie leczona zaraża całe rodziny i może przyczyniać się do powstawania innych chorób, np. na tle alergicznym. Grzybicę stóp określa się jako chorobę cywilizacyjną. Pamiętaj o właściwej higienie rąk i stóp a unikniesz wielu przykrych doświadczeń.