Grzybica paznokci - objawy

Zaatakowane przez grzyby paznokcie stopniowo zmieniają swój wygląd. Przede wszystkim pojawiają się przebarwienia, najpierw białawe, następnie o zabarwieniu żółtym, przechodzącym z kolei w brązowe. Płytka paznokciowa łuszczy się i rozwarstwia, charakterystycznym objawem jest również jej nadmierna grubość, utrudniająca codzienną pielęgnację. Jest jeszcze jeden, dość wstydliwy objaw- zalegające pod płytką złogi grzybów wydzielają niezbyt miły zapach, charakterystyczny właśnie dla tej choroby. Stopy nawet przy dbałości o higienę nie mają świeżego zapachu.

Co powinno nas zaniepokoić we wczesnym stadium grzybiczym, gdy leczenie jest stosunkowo proste, a wizyta u specjalisty może pomóc szybko zdiagnozować chorobę?

  • wszelkie przebarwienia na płytce paznokciowej
  • nietypowe zgrubienie paznokci
  • łamliwość i bruzdy na płytce
  • zaczerwienienie i opuchlizna wokół płytki

Płytka paznokciowa w zakażeniu grzybiczym zwykle nie tylko zmienia zabarwienie, ale również traci swoją przejrzystość. Ze względu na pojawianie się bruzd na paznokciu i zgrubienie oraz pękanie brzegów płytki również naskórek ulega nadmiernemu rogowaceniu. Tego rodzaju dolegliwości mogą się utrzymywać bardzo długo, gdy nie są leczone, co w codziennym życiu jest, jak wiadomo, dużym utrudnieniem. Pogrubione łożysko paznokcia powoduje uniesienie płytki paznokciowej, a w konsekwencji może prowadzić do jej odklejenia.

Czasami dochodzi do drożdżycy paznokci u rąk, co bardziej jest charakterystyczne dla dorosłych kobiet, niż mężczyzn, głównie atakowany jest palec środkowy. Tutaj może następować wtórne zakażenie bakteryjne, pojawia się nasilony ból, szczególnie podczas kontaktu z wodą. Zakażenie obejmuje również tkanki miękkie wokół paznokcia, co objawia się silnym zaczerwienieniem, bolesnością i obrzękiem. Płytka paznokciowa zostaje częściowo zniszczona, występują przebarwienia i silne bruzdy. Między wałem paznokciowym a płytką może pojawiać się treść ropna.

U osób starszych może wystąpić tak zwana pleśnica, zwykle umiejscawia się ona w obrębie paznokci paluchów stóp.

objawy

Znacznie częściej występuje grzybica paznokci u stóp, niż dłoni. Choroba w pierwszej kolejności atakuje naskórkek okolic sąsiadujących. Bardziej narażeni na wystąpinie choroby są chorzy na zaburzenia krążenia obwodowego, zaburzenia odporności, cukrzycę, neuropatie. Najpierw zmianie ulegają pojedyncze płytki, później zakażenie szerzy się na płytki sąsiednie. Pierwsze widoczne objawy najczęściej pojawiają się na wolnym brzegu płytki i polegają na zmianie koloru, które dość szybko zajmuje nawet całą płytkę. Paznokieć traci swoją przejrzystość i staje się matowy, stopniowo ciemnieje coraz bardziej i grubieje.