Grzybica paznokci leczenie

Osoby, które mają problemy z grzybicą paznokci, zwykle uważają, że nie da się nic z tym zrobić, a najlepiej to przeczekać. Niestety, samo nie przejdzie, wprost przeciwnie, drożdżyca będzie się pogłębiać, obejmując kolejne partie ciała. Nie warto czekać, obecnie leczenie farmakologiczne wsparte staranną pielęgnacją zajętych miejsc daje bardzo dobre efekty. Samo zdiagnozowanie choroby to tak zwane badanie mykologiczne, polegające na pobraniu wycinka masy rogowej spod paznokcia i poddaniu go badaniu laboratoryjnemu pod mikroskopem. Najpierw ogląda się pobrany wycinek pod mikroskopem i już wtedy można stwierdzić obecność grzybów. Zanim jednak dermatolog będzie mógł podjąć właściwe leczenie grzybicy paznokci należy określić ich rodzaj, w tym celu trzeba wykonać posiew. Przy zakażeniu drożdżakami wynik jest po 7 dniach. Dermatofity rozwijają się wolniej, więc na wynik badania trzeba poczekać 3 tygodnie.

Skutecznym lekiem zwalczającym zakażenie paznokci jest terbinafina, działająca grzybobójczo i grzybostatycznie. Jest to lek przeciwko drożdżakom i przede wszystkim dermatofitom, znany pod nazwą Lamisilat. Hamuje biosyntezę ergosterolu, grzyba odpowiedzialnego za rozwój grzybicy paznokciowej, tworząc inną substancję, toksyczną dla niego, czyli skwalen, o właściwościach grzybobójczych.

Kolejną skuteczną metodą leczenia grzybicy paznokci jest terapia pulsowa, polegająca na podawaniu itrakonazolu, który gromadzi się w keratynie płytki paznokcia i działa tam leczniczo jeszcze długo po aplikowaniu. Lek jest aktywny nie tylko przez kilka kolejnych tygodni po dawkowaniu, ale również po zakończeniu kuracji dość długo wykazuje jeszcze działanie przeciwgrzybicze. Mimo to lek jest bezpieczny dla organizmu człowieka, ponieważ jego dawkowanie trwa stosunkowo krótko przy długim działaniu leczniczym. Szacuje się, że terapia pulsowa wykazuje lepsze efekty niż leczenie terbinafiną.

Lekarze uważają, że u młodych osób i tych w średnim wieku skuteczność wyleczenia grzybicy paznokci jest bardzo wysoka. Przy prawidłowym leczeniu i stosowaniu się do zaleceń lekarza odsetek osób wyleczonych szacuje się na ponad 70%. Trochę gorzej to wygląda u osób starszych, z bardziej zaawansowaną grzybicą, z zaburzonym odrostem płytki paznokciowej, często połączoną jeszcze z grzybicą stóp. Tutaj konieczne jest już stosowanie leczenia farmakologicznego w połączeniu z miejscowo podawanymi roztworami i lekami przeciwgrzybiczymi, między innymi specjalnymi leczniczymi lakierami do płytki paznokciowej.

leczenie

Grzybica paznokci to przewlekła infekcja, która wymaga w zależności od zaawansowania choroby nawet wielomiesięcznego leczenia. Przed podjęciem leczenia należy uwzględniać inne choroby, które mają podobne objawy:

  • łuszczycę,
  • infekcje bakteryjne,,
  • dystrofię paznokci spowodowaną zaburzeniami krążenia obwodowego, głównie żylnego,
  • wyprysk dłoni i stóp,
  • liszaj płaski,
  • łysienie.
W leczeniu stosowane są: pochodne triazoli (itrakonazol doustnie metodą pulsową, leczenie powinno trwać min. 3-4 miesiące), pochodne allylamin (terbinafina doustnie, przez minimum 6 tygodni w przypadku grzybicy paznokci rąk i 3-5 miesięcy przy grzybicy paznokci stóp).