Grzybica paznokci - opis choroby

Jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci jest grzybica paznokci stóp i rzadziej dłoni, wywoływana przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Szacuje się, że około połowa wszystkich przypadków zmian paznokciowych to zakażenie grzybami dermatofitowymi - Trichophyton rubrum. Zakażenie obejmuje zwykle kilka płytek paznokciowych u palców stóp, poczynając od palucha. Najczęściej atakuje osoby dorosłe, u osób starszych aż 80% infekcji to grzybica paznokci.

Grzybica paznokci to w wielu przypadkach następstwo często nieleczonej grzybicy stóp. Głównym źródłem zakażenia są miejsca związane z wyjątkowo wysoką wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą, czyli sauny z drewnianymi podestami, łaźnie i baseny. Również używanie cudzych przyborów kosmetycznych lub butów może prowadzić do infekcji. Rozwojowi grzybicy sprzyjają wilgoć i ciepło, niedosuszone stopy po umyciu, nieprzewiewne obuwie lub skarpety ze sztucznego tworzywa. Również uszkodzenia płytki paznokciowej to możliwość zaatakowania przez grzyby.

Wyodrębnia się pięć typów zakażenia grzybiczego paznokci w zależności od sposobu infekcji i mechanizmu zakażenia. Mogą one współistnieć w obrębie jednego paznokcia lub jednocześnie występować na różnych płytkach paznokciowych.

- Onychomikoza podpaznokciowa dalsza i boczna - najczęściej występujący typ grzybicy paznokci. Grzyby drożdżopodobne atakują łożysko paznokcia, w wyniku czego następuje rogowacenie. Częściej obserwuje się ten typ grzybicy na paznokciach dłoni, może być związany z występowaniem cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, chorób autoimmunologicznych oraz urazów.

- Onychomikoza podpaznokciowa bliższa - grzyby wnikają do macierzy paznokcia, w wyniku czego zostaje zajęta płytka paznokciowa. Ten typ grzybicy również częściej występuje u rąk niż stóp.

- Powierzchowna onychomikoza - grzyby atakują płytkę paznokciową od strony jej powierzchni. Nie dochodzi do zmian dystroficznych. Wyróżnia się dwie odmiany grzybicy powierzchownej- czarną i białą.

- Wewnątrzpłytkowa onychomikoza - grzyby wnikają bezpośrednio do płytki paznokcia.

- Całkowita dystroficzna onychomikoza - bardzo zaawansowany proces grzybicy ze zmianami dystroficznymi, wykruszeniem się płytki paznokciowej i znacznym rogowaceniem podpaznokciowym.

opis choroby

Grzybica jest wynikiem zakażenia drobnoustrojami pasożytującymi, które ze względów klinicznych dzieli się na dermatofity, grzyby drożdżopodobne i pleśniowe. Najczęściej spotykane w grzybicy paznokci są: Trichophyton rubrum, Trichiphyton mentagrophytes, Trichophyton tonsurans, rzadziej: Epidermophyton floccosum i Microsporum. Wśród grzybów drożdżopodobnych chorobotwórcze są: Candida albicans, Candida tropicalis, a spośród pleśniowców: Scopu-lariopsis brevicaulis.