Grzybica paznokci u dzieci

Do zakażenia grzybicą zwykle dochodzi poprzez kontakt bezpośredni między dziećmi np. na basenie lub podczas ich wspólnej zabawy. Do najczęstszych grzybów wywołujących choroby zaliczamy drożdżaki Candida i dermatofity.

Wśród czynników powodujących grzybice wyróżnia się również: nadmierne stosowanie antybiotyków, osłabiające układ odpornościowy, karmienie piersią przez matkę chorą na kandydozę. Oprócz wspomnianych elementów, sprzyjające warunki rozwoju grzybicy u dzieci powstają w wyniku uszkodzenia wzrostu paznokci poprzez działanie mechaniczne lub chemiczne. Większość specjalistów uważa, że zakażeniu opierają się zdrowe paznokcie.

Infekcja w fazie początkowej ma ostry przebieg głównie odczuwany jako silne swędzenie. Świadczyć o tym będzie częste drapanie jakie możemy zaobserwować u dziecka lub duże rozdrażnienie, bezsenność u niemowlaka. Kolejnym etapem, który staje się już dużo bardziej widocznym są żółte przebarwienia, kruchość płytki paznokciowej a następnie zrogowacenie.

Dzięki nowym technologiom zawdzięczamy wysokiej skuteczności leki przeciwgrzybicze. Mimo tego w większości przypadków kuracja trawa kilka miesięcy. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby paznokci i nierozłącznie związane jest z momentem postawienia diagnozy. Wczesne rozpoznanie ułatwia nie tylko leczenie ale jest również mniej dokuczliwe dla dziecka, m.in. dlatego, że zajmuje mniej czasu. I tutaj swoją rolę powinni znać rodzicie, którzy nie zbagatelizują pierwszych objawów i szybko zgłoszą się do dermatologa. Skracając w ten sposób przykre doświadczenia swoim pociechom.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Higiena osobista twoich dzieci jest podstawą ich zdrowia. Ucz je by były zadowolone z czystych rąk i stóp. Wskazane jest by paznokcie krótko przycinać. Często natłuszczać ich brzegi u niemowlaków. Staraj się unikać skaleczeń skórki wokół paznokci i wilgoci, którą lubią grzyby. Twoje dziecko przebywające na basenie niech korzysta wyłącznie z osobistych przedmiotów higienicznych np. ręcznik, gąbka. Uwaga ta dotyczy to również obuwia. Zaleca się również unikanie obuwia z tworzyw sztucznych a latem noszenie przewiewnych sandałków.